Türkiye Cumhuriyeti

Vagadugu Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Burkina Faso Bilgi Notu, 23.02.2016

Başkent: Vagadugu (Ouagadougou)

Yönetim Şekli: Yarı Başkanlık Sistemi

Devlet Başkanı: Roch M. Christian Kaboré

Başbakan: Paul Kaba Thiéba

Dışişleri Bakanı: Alpha Barry

Seçimler (son/müteakip): 29 Kasım 2015 / Kasım 2020

Vatandaş Sayısı: 120

THY Uçuşları: Haftada dört sefer

Yüzölçümü: 274.200 km²

Kişi Başı Milli Gelir: 720 Dolar

Nüfus: 18 milyon

Nüfus Artış Oranı: % 3,5 (2014)

Okur Yazar Oranı: % 29

Büyük Kentler: Bobo-Dioulasso, Koudougou

Burkina Faso’nun ihraç ettiği başlıca ürünler: altın, pamuk, işlenmemiş çinko, kabulu/kabuksuz kaju cevizi, susam tohumu, mısır, bitkisel yağlar, kuru baklagiller, sığır, manganez cevheri ve konsantreleri

 

Burkina Faso’nun ithal ettiği başlıca ürünler: petrol yağları, motorlu araçlar, elektrikli/elektronik eşyalar, tıbbi ilaçlar, pirinç, çimento, palm yağı ve demir-çelik ürünleri 

İhracatımızın ilk beş kalemi: Gıda ürünleri, tekstil ürünleri, elektrikli eşyalar, römorklar, çimento,
tel ve kablolar

İthalatımızın ilk beş kalemi: Altın, pamuk, yağlı tohum ve meyveler, Hindistan cevizi, kaju cevizi, tütün mamülleri

   

          İhracatımız    İthalatımız   Toplam(milyon Dolar)

2013         20,5                36,9                57,4

2014         25,6                22,4                48

2015         21,7                46,5                68,2

 

Son dönemde ülkede yaşanan gelişmeler: 1987 yılında gerçekleştirilen askeri darbenin ardından oluşturulan Blaise Compaoré liderliğindeki yönetim 31 Ekim 2014’te patlak veren halk ayaklanması ile sona ermiştir.

Ülkeyi 2015 yılındaki Devlet Başkanlığı Seçimleri ve Genel Seçimlere götürmek üzere BF Dışişleri eski Bakanlarından Büyükelçi Michel Kafando başkanlığında bir Geçiş Yönetimi oluşturulmuştur.

Geçiş Yönetimi göreve başladıktan sonra yapılan reform çalışmalarından ve Devlet Başkanlığı seçim sürecinde Seçim Yasası’nda yapılan değişikliklerden rahatsız olan Compaoré rejiminin ana unsuru Devlet Başkanlığı Muhafız Alayı (RSP) seçimlere bir aydan kısa bir süre kala 16 Eylül 2015 tarihinde bir askeri darbe gerçekleştirmiştir.

Halk desteğine sahip olmayan ve uluslararası toplumun yoğun baskısıyla karşı karşıya kalan darbe yönetimi, düzenli ordunun da sivil otoriteden yana tavır alması neticesinde darbeyi gerçekleştirdikten bir hafta sonra ülkenin idaresini Geçiş Yönetimi’ne iade etmek zorunda kalmıştır. 

Ülkenin idaresini yeniden devralan Geçiş Yönetimi ise darbeci RSP’nin lağvedilmesi kararını alarak, anılan askeri birliği silahsızlandırmış ve darbeye ilişkin geniş çaplı bir soruşturma başlatmıştır. Sözkonusu yargı süreci halen devam etmektedir.

Darbe nedeniyle yaklaşık bir buçuk ay gecikmeli olarak 29 Kasım 2015 tarihinde yapılan Devlet Başkanlığı Seçimlerini, daha önce Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı görevlerinde bulunmuş olan Christian Kaboré ilk turda %53,46 oranında oy alarak kazanmıştır. Aynı tarihte yapılan Genel Seçimler’de de Kaboré’nin partisi MPP (Mouvement du Peuple pour le Progrès) birinci gelmiş ve Meclis’teki 127 sandalyeden 55’ini elde etmiştir.

Devlet Başkanlığı görevini 29 Aralık 2015'te resmen devralan Kaboré, 6 Ocak 2016 tarihinde Başbakan olarak Batı Afrika Para Birliği (UMOA) Mali İstikrar Fonu Yöneticisi olan Paul Kaba Thiéba’yı atamış, yeni kabine ise 13 Ocak 2016 tarihinde kamuoyuna duyurulmuştur.